Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
396 postów 2998 komentarzy

att

Andrzej Tokarski - się zobaczy

Wielki Szu - a odkrywcza interpretacja Kanta

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

każda epoka ma swojego Szu

 

Wielki Szu – a odkrywcza interpretacja Kanta

 

      Proszę Państwa – wczoraj mieliśmy okoliczność gościć pewnego Arcyłotra i Arcyłgarza. A ponieważ słyszałem, że w swojej wypowiedzi ów niechciany i nieproszony gość powoływał się między innymi na Emmanuela Kanta, filozofa z Królewca – nie od rzeczy jest, jak sądzę, przypomnieć inną, zresztą bez porównania sympatyczniejszą postać posługującą się dla swych celów – Kantem. Tym samym Kantem, choć nie wyłącznie filozoficznie.

 

To był, proszę Państwa, Wielki Szu, oszust karciany  – grany, jak pamiętamy, przez Jana Nowickiego. Był tam doświadczony cyniczny łgarz, nie pozbawiony cech ludzkich, był młody materiał na cynicznego pozbawionego cech ludzkich łgarza – czyli Jurek, grany przez Andrzeja Pieczyńskiego, tego samego, który w innym przedstawieniu grał człowieka Tokarskiego...

 

- i był Kant – jako symbol i jako narzędzie. W tym przypadku Kant był narzędziem doprowadzenia Jurka do upadku. Tak było z Kantem interpretowanym przez Wielkiego Szu.

 

Jakie będą skutki nowej metody użycia Kanta przez wczorajszego Arcyłgarza i Manipulanta? Czas pokaże czy ci, którzy posłuchali i uwierzyli, wyjdą na tym jak Jurek – można zakładać, że zgodnie z tradycją – tak będzie.

 

Z tej historyjki wynika jeszcze jeden wniosek: że ludzie Tokarskiego są – wszędzie. Nie znacie dnia, ani godziny, gdy stanie przed Wami człowiek Tokarskiego...

 

Dziękuję za uwagę

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31