Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
275 postów 2484 komentarze

att

Andrzej Tokarski - się zobaczy

Wielki Szu - a odkrywcza interpretacja Kanta

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

każda epoka ma swojego Szu

 

Wielki Szu – a odkrywcza interpretacja Kanta

 

      Proszę Państwa – wczoraj mieliśmy okoliczność gościć pewnego Arcyłotra i Arcyłgarza. A ponieważ słyszałem, że w swojej wypowiedzi ów niechciany i nieproszony gość powoływał się między innymi na Emmanuela Kanta, filozofa z Królewca – nie od rzeczy jest, jak sądzę, przypomnieć inną, zresztą bez porównania sympatyczniejszą postać posługującą się dla swych celów – Kantem. Tym samym Kantem, choć nie wyłącznie filozoficznie.

 

To był, proszę Państwa, Wielki Szu, oszust karciany  – grany, jak pamiętamy, przez Jana Nowickiego. Był tam doświadczony cyniczny łgarz, nie pozbawiony cech ludzkich, był młody materiał na cynicznego pozbawionego cech ludzkich łgarza – czyli Jurek, grany przez Andrzeja Pieczyńskiego, tego samego, który w innym przedstawieniu grał człowieka Tokarskiego...

 

- i był Kant – jako symbol i jako narzędzie. W tym przypadku Kant był narzędziem doprowadzenia Jurka do upadku. Tak było z Kantem interpretowanym przez Wielkiego Szu.

 

Jakie będą skutki nowej metody użycia Kanta przez wczorajszego Arcyłgarza i Manipulanta? Czas pokaże czy ci, którzy posłuchali i uwierzyli, wyjdą na tym jak Jurek – można zakładać, że zgodnie z tradycją – tak będzie.

 

Z tej historyjki wynika jeszcze jeden wniosek: że ludzie Tokarskiego są – wszędzie. Nie znacie dnia, ani godziny, gdy stanie przed Wami człowiek Tokarskiego...

 

Dziękuję za uwagę

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930