Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
441 postów 3334 komentarze

att

Andrzej Tokarski - się zobaczy

The SOUND

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

tam, gdzie podziały tracą sens

 

 

The SOUND - Stanley Gayetsky -jeden z najlepszych saksofonistów jazzowych wszechczasów. "The Sound" ("Dźwięk") - taki pseudonim nadano mu ze względu na niepowtarzalne ,  pełne nadzwyczajnej ekspresji tony, które potrafił wydobyć z saksofonu...

 

W 1954 został aresztowany za próbę kradzieży morfiny z apteki. Kiedy siedział zamknięty na oddziale więziennym w Los Angeles County-USC Medical Center, żona Beverly urodziła trzecie dziecko w tym samym budynku, piętro niżej.

 

Urodził się w Filadelfii, w rodzinie pochodzenia ukraińsko-żydowskiego, zaś dorastał w Nowym Jorku. Jego dziadkowie, Harris i Beckie Gayetski, pochodzili z Ukrainy, z okolic Kijowa, ale przenieśli się do Londynu i przez ponad 13 lat prowadzili tam sklep krawiecki. W 1913 Harris i Beckie wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych z ich trzema synami - Alem, Philem i Benem. Ojciec  Al Gayetski, urodził się w Londynie w 1904, a jego matka,  Goldie Yampolsky,  pochodzenia żydowskiego, urodziła się w Filadelfii w 1907.
Rodzice osiedlili się najpierw w Filadelfii, gdzie urodził się Stanley, ale w czasie kryzysu przenieśli się do Nowego Jorku, szukając lepszych możliwości zatrudnienia. W Stanach zmienili nazwisko na 
Gayetsky.

 

Wychował się w Nowym Jorku. Rozpoczął karierę muzyczną w 1943, gdy został przyjęty do orkiestry Jacka Teagardena. Grał potem w zespołach Stana Kentona, Jimmy’ego Dorseya i Benny’ego Goodmana. W latach 1947–1949 występował z orkiestrą Woody’ego Hermana, gdzie był jednym zFour Brothers– muzyków sekcji saksofonów: trzech tenorowych (G, Zoot Sims i Herbie Steward) i barytonowego (Serge Chaloff).

W latach 50. był jednym z najbardziej znanych muzyków stylu cool. Nagrywał m.in. z Horace’em Silverem, Oscarem Petersonem i Jimmym Smithem. Od 1958 przebywał w Kopenhadze, skąd powrócił do Stanów Zjednoczonych w 1961. Na początku lat 60. jego albumy nagrane z Charliem Byrdem, a potem z João Gilberto i Antônio Jobimem wywołały modę na bossa novę. Później prowadził małe zespoły. Powrócił do intensywnego nagrywania w ostatnich pięciu latach swojego życia.

 

Stan Getz live:

Stan Getz-Vintage Getz - YouTube

 

 

 

KOMENTARZE

  • @
    ....jak się już koneserzy i smakosze wyrafinowanego jazzu najwyższej próby zorientowali - na basie gra kapitalny perfekcyjny Marc Johnson - poniżej rys postaci:

    W 1978 roku Johnson dołączył do pianisty Billa Evansa w ostatnim trio Evansa. Johnson koncertował i nagrywał z Evansem aż do śmierci pianisty w 1980 roku. [1] W 2007 roku wydał album hołdu Coś dla ciebie - hołd dla Evansa - wraz z żoną, pianistką Eliane Elias. [2]

    Od tego czasu ma na swoim koncie albumy z Joe Lovano , Michaelem Breckerem , Stanem Getzem , Bobem Brookmeyerem , Gary'm Burtonem , Johnem Abercrombie , Billem Frisellem , Patem Methenym , Eliane Elias , Enrico Pieranunzi , Joeyem Baronem , Philly Joe Jones , Jackiem DeJohnette , Peterem Erskine , Paul Motiani wiele innych. Wystąpił także jako lider własnych zespołów, zaczynając od Bass Desires, kwartetu, w którym wystąpili Bill Frisell i John Scofield na gitarze elektrycznej, a także Peter Erskine na perkusji, który zyskał międzynarodowe uznanie po dwóch nagraniach ECM w połowie lat osiemdziesiątych. Nagrał także dwa albumy swojej grupy Right Brain Patrol dla JMT Records , a następnie wydał Sound of Summer Running na Verve . Jego wydanie ECM Shades of Jade pojawiło się w czasopiśmie Time z 17 października 2005 r., W wydaniu „5 CDs Really Swing”, jako jedno z pięciu najlepszych wydawnictw jazzowych tego sezonu. Został wybrany przez Chicago Tribunejako jedna z 10 najlepszych nagrań jazzowych w 2005 r., a także otrzymał Duńską Nagrodę Muzyczną za najlepsze wydanie zagraniczne w 2005 r. Występuje jego żona Eliane Elias na fortepianie, Joe Lovano na saksofonie tenorowym, John Scofield na gitarze i Joey Baron na perkusji.

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031