Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
396 postów 2998 komentarzy

att

Andrzej Tokarski - się zobaczy

The SOUND

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

tam, gdzie podziały tracą sens

 

 

The SOUND - Stanley Gayetsky -jeden z najlepszych saksofonistów jazzowych wszechczasów. "The Sound" ("Dźwięk") - taki pseudonim nadano mu ze względu na niepowtarzalne ,  pełne nadzwyczajnej ekspresji tony, które potrafił wydobyć z saksofonu...

 

W 1954 został aresztowany za próbę kradzieży morfiny z apteki. Kiedy siedział zamknięty na oddziale więziennym w Los Angeles County-USC Medical Center, żona Beverly urodziła trzecie dziecko w tym samym budynku, piętro niżej.

 

Urodził się w Filadelfii, w rodzinie pochodzenia ukraińsko-żydowskiego, zaś dorastał w Nowym Jorku. Jego dziadkowie, Harris i Beckie Gayetski, pochodzili z Ukrainy, z okolic Kijowa, ale przenieśli się do Londynu i przez ponad 13 lat prowadzili tam sklep krawiecki. W 1913 Harris i Beckie wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych z ich trzema synami - Alem, Philem i Benem. Ojciec  Al Gayetski, urodził się w Londynie w 1904, a jego matka,  Goldie Yampolsky,  pochodzenia żydowskiego, urodziła się w Filadelfii w 1907.
Rodzice osiedlili się najpierw w Filadelfii, gdzie urodził się Stanley, ale w czasie kryzysu przenieśli się do Nowego Jorku, szukając lepszych możliwości zatrudnienia. W Stanach zmienili nazwisko na 
Gayetsky.

 

Wychował się w Nowym Jorku. Rozpoczął karierę muzyczną w 1943, gdy został przyjęty do orkiestry Jacka Teagardena. Grał potem w zespołach Stana Kentona, Jimmy’ego Dorseya i Benny’ego Goodmana. W latach 1947–1949 występował z orkiestrą Woody’ego Hermana, gdzie był jednym zFour Brothers– muzyków sekcji saksofonów: trzech tenorowych (G, Zoot Sims i Herbie Steward) i barytonowego (Serge Chaloff).

W latach 50. był jednym z najbardziej znanych muzyków stylu cool. Nagrywał m.in. z Horace’em Silverem, Oscarem Petersonem i Jimmym Smithem. Od 1958 przebywał w Kopenhadze, skąd powrócił do Stanów Zjednoczonych w 1961. Na początku lat 60. jego albumy nagrane z Charliem Byrdem, a potem z João Gilberto i Antônio Jobimem wywołały modę na bossa novę. Później prowadził małe zespoły. Powrócił do intensywnego nagrywania w ostatnich pięciu latach swojego życia.

 

Stan Getz live:

Stan Getz-Vintage Getz - YouTube

 

 

 

KOMENTARZE

  • @
    ....jak się już koneserzy i smakosze wyrafinowanego jazzu najwyższej próby zorientowali - na basie gra kapitalny perfekcyjny Marc Johnson - poniżej rys postaci:

    W 1978 roku Johnson dołączył do pianisty Billa Evansa w ostatnim trio Evansa. Johnson koncertował i nagrywał z Evansem aż do śmierci pianisty w 1980 roku. [1] W 2007 roku wydał album hołdu Coś dla ciebie - hołd dla Evansa - wraz z żoną, pianistką Eliane Elias. [2]

    Od tego czasu ma na swoim koncie albumy z Joe Lovano , Michaelem Breckerem , Stanem Getzem , Bobem Brookmeyerem , Gary'm Burtonem , Johnem Abercrombie , Billem Frisellem , Patem Methenym , Eliane Elias , Enrico Pieranunzi , Joeyem Baronem , Philly Joe Jones , Jackiem DeJohnette , Peterem Erskine , Paul Motiani wiele innych. Wystąpił także jako lider własnych zespołów, zaczynając od Bass Desires, kwartetu, w którym wystąpili Bill Frisell i John Scofield na gitarze elektrycznej, a także Peter Erskine na perkusji, który zyskał międzynarodowe uznanie po dwóch nagraniach ECM w połowie lat osiemdziesiątych. Nagrał także dwa albumy swojej grupy Right Brain Patrol dla JMT Records , a następnie wydał Sound of Summer Running na Verve . Jego wydanie ECM Shades of Jade pojawiło się w czasopiśmie Time z 17 października 2005 r., W wydaniu „5 CDs Really Swing”, jako jedno z pięciu najlepszych wydawnictw jazzowych tego sezonu. Został wybrany przez Chicago Tribunejako jedna z 10 najlepszych nagrań jazzowych w 2005 r., a także otrzymał Duńską Nagrodę Muzyczną za najlepsze wydanie zagraniczne w 2005 r. Występuje jego żona Eliane Elias na fortepianie, Joe Lovano na saksofonie tenorowym, John Scofield na gitarze i Joey Baron na perkusji.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31