Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
397 postów 3009 komentarzy

att

Andrzej Tokarski - się zobaczy

Dlaczego PODWYŻSZENIE wieku emerytalnego było antyspołeczne

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

...oraz antypaństwowe

       Temat jest bieżący: sejm przywrócił poprzednie warunki przechodzenia na emeryturę - można być spokojnym o dalsze procedowanie - problem powinien zostać szybko zamknięty podpisem prezydenta. I dobrze, trzeba było to poprawić, zrealizować jedną z istotnych obietnic wyborczych.

Kwestię wieku emerytalnego rolników powinno się rozważyć ponownie, lub poprawić w Senacie - to co się stało na obecnym etapie prac parlamentarnych, powoduje że ostatnie wystąpienie Prezesa przed środowiskami chłopskimi - pełne uroczystych zapewnień, zobowiązań, deklaracji wprost ociekających patriotyzmem połączonym z nawyższą afirmacją pracy na roli - jawi się jako coś na kształt szyderstwa. Tak to nie powinno wyglądać - miejmy nadzieję, że ktoś to szybko poprawi.

Do rzeczy jednak: chciałbym przedstawić inne spojrzenie na kwestię podniesienie wieku emerytalnego przez rząd Tuska - nie wiem, czy ktoś patrzył na to od tej strony, ja się nie spotkałem, ale mogę się mylić, nie czytam wszystkiego.

Zobligowanie starszych osób by pracowały dłużej, skutkuje zablokowaniem tysięcy miejsc pracy dla młodych wchodzących na rynek pracy obywateli. Młodzi mają tę cechę, że trudno jest im rozpoczynać swoją drogę zawodową od zakładania własnej działalności, czy realizowania się w jakis swój nowy indywidualny sposób na życie. Takie jednostki oczywiście sie zdarzają - ale nigdy i nigdzie nie jest i nie może być to traktowane jako reguła. Młodzi ludzie potrzebują wejść w gotowe struktury, nauczyć sie w nich poruszać, dopiero w oparciu o nabytą wiedzę mogą próbować brać się z życiem za bary, poprzez kreowanie własnej ścieżki. Wielu nawet do tego punktu nie dotrze - wystarczy im, że znajdą satysfakcjonujące źródło utrzymania siebie i swoich rodzin.

Z kolei ludzie o dużym stażu często są już zmęczeni pracą zawodową, również zdrowie z reguły  nakłaniałoby raczej do wyhamowywania działalności zawodowej - niż gonienia za groszem do ostatniego tchu.. Są również  lepiej obeznani z regułami aktywności zawodowej, mają większe doświadczenie, bogatszą wiedzę, również wyższe kompetencje. Ci którzy chcą pracować dalej, mogą (prawo przecież nie zabrania) poszukiwać dalszych form realizacji choćby w prywatnym biznesie, inni z przyjemnością odpoczną, zajmą się wnukami.

Ci ostatni, zajmując się wnukami, zwalniają miejsce dla pokoleń młodych obywateli. Ci młodzi również będą odprowadzać składki, generować dochód narodowy, płacić podatki. Mają też jeden ważny plus: pozostając w kraju, oddają swoją nabytą podczas nauki wiedzę swojemu krajowi - nie jakiejś GB. Nie powiększają procederu transferu mózgów i siły roboczej. Nie wynarodowiają się jako obywatele II czy III kategorii gdzieś za granicą. Tu pracują, tu bogacą swoją wiedzę, tu zostawiają owoce swojej pracy i swojej nauki.

Myślę sobie, (i to było głównym zamysłem tego tekstu) że prawdziwym celem poprzedniej reformy podnoszącej wiek emerytalny było właśnie to: wypchnięcie milionów młodych ludzi za granicę, starszych zmuszenie do pracy do grobowej deski i stopniowe wyludnianie tej ziemi - przeznaczonej - jak ja i nie tylko ja przypuszczam - dla kogoś innego. W zeszłym roku jeździłem sporo po wschodniej Polsce. Widziałem powtarzający się obraz miejscowości w których spotykało sie tylko starych siedzących na ławeczkach przy drodze ludzi - i młodszych nielicznych o zdegenerowanych rysach, siedzących pod sklepem spożywczych. Reszta już wyjechała za chlebem, za pracą

Myślę, że o to chodziło, nie o żaden budżet, o żaden bilans ZUSu. Tylko o opróżnienie kraju z najkreatywniejszej części swoich obywateli. Przygotowanie miejsca dla imigrantów - ale nie tych idących pieszo przez Europę. Tylko dla tych którzy przylecą dobrymi liniami lotniczymi.

Czy to zastało zastopowane? Nie wiem - myślałem, że tak - ale CETA, czy ustawa o obrocie ziemią, by wymienić tylko pierwsze z brzegu, każe podejrzewać, że nie jest to oczywiste - być może jedynie zmieniono narzędzia.

Czy możemy wykluczyć, że uznano, iż trwałoby to zbyt długo - a czas nagli -  więc konieczne są bardziej efektywne rozwiązania?

 

 

KOMENTARZE

 • Oczywiście, że tak
  Kiedy podwyżka wieku emerytalnego była wprowadzana, twierdziłam, że jest ona jednoznaczna z likwidacją instytucji babci, a co za tym idzie, rozluźnieniem związków międzypokoleniowych w rodzinie. Dla wielu młodych małżeństw to różnica pomiędzy jedną a dwiema pensjami,, czyli często pomiędzy wyborem emigracji a pozostania w kraju, albo posiadaniem potomstwa w ogóle.


  Zmieniono narzędzia - raczej je zaostrzono, sądząc po CETA i po udoskonaleniach dot. ustawy 1066, czy szczepionkowej, czy tej skandalicznej ustawie o sprzedaży ziemi, ale nie Polakom.

  Co się natomiast definitywnie zmieniło to retoryka, która ze zbankrutowanego hasła ,,polskość to (bogoojczyźniana) nienormalność" i parcia na ,,nowoczesność" i ,,europejskość" - równie zbankrutowanego, zmieniła się na rozmodloną i patriotyczną, całkiem skuteczną, bo zwodzącą wielkie rzeczy patriotów i katolików, niestety.
  Wyjątkowo perfidna strategia, manipulująca najsilniejszymi emocjami i uczuciami, w wyniku czego wielu wpadło w jakiś amok, w którym ich zdolność obserwacji rzeczywistości i wyciągania prostych wniosków diabli wzięli, na naszą zgubę.
 • Przychodzi wiek
  że człowiek, najlepszy nawet fachowiec, nie wytrzymuje tempa pracy wymuszanego w dzisiejszych warunkach przemysłowych, gdzie wydajność jest na szczycie pożądania. Dlatego fachowcy powinni być wtedy nauczycielami zawodu. Tyle , że małych i średnich firm nie stać na takie nauki, są więc zwalniani gdy już nie nadążają.
  Z tego rządzący zdają sobie chyba sprawę. Można więc przypuszczać, że chodziło tak jak zauważyłeś o upuszczenie zdrowej krwi z narodu i dalsze rozbijanie rodzin.
 • @zadziwiony 18:35:54
  ci, którzy wyjadą, założą rodziny i urodzą dzieci w innych państwach, mimowolnie dopełnią realizacji planu wynaradawiania - te dzieci już tu nie wrócą...
 • @Lotna 17:32:59
  niestety - to rozmodlenie połączone z bezustannym łopotem sztandarów zaczyna być naprawdę niestrawne.
  Na słówko "niestety", zasługuje również to, że było to opisane w Smoleńskim Tryptyku.
  Teraz tylko pozostaje wyprowadzić to rozgrzane patriotycznie towarzystwo pod lufy - ani się obejrzą, jak staną się mięsem armatnim. I to jest ta przewidywana realizacja zmiany na bardziej efektywne rozwiązania
 • Wiek emerytalny to 65 lat.Nie mozna go podnosic bo biologia jest taka.
  To jest maksymalna granica biologiczna do pracy,niektorzy siadaja juz wczesniej.Poszedlem na wczesna emeryture w wieku 62 bo pracy nie bylo.Myslalem, ze bede gory przenosic i bez pracy na etacie robic interes samemu.Zalozylem winnice, kury, kroliki i zabralem sie do rozmnazania polskiej rozy jadalnej co w USA byla by nowosc.Kilka lat to funkcjonowalo.Dzis mam prawie 68 lat i nic zrobic nie moge, siadaja stawy, zmeczenie, bola miesnie i kosci, pamiec wysiada.Operacja na trzustke.Cukrzyca sie wdala, krazenie siada.Biologi nie da sie oszukac.
 • @staszek kieliszek 04:43:45
  Pański nowy prezydent, panie kieliszek, to starszy jest od pana a dobrze się trzyma. Jak pan nietrunkowy jesteś, to do sety robić da radę.
 • @Pan podporucznik 06:56:35
  Jestem trunkowy niestety.
 • @staszek kieliszek 04:43:45
  Przyznaję rację. Co prawda na starzenie się organizmu wpływa wiele czynników, ale biologii nie da się oszukać. Podobno są takie granice. Po 50. roku życia jeszcze człowiek jest sprawny, po 60. roku zaczyna się już starszeć zarówno psychicznie i fizycznie. Po 70. roku życia dopadają go różne choroby. Po 80. roku życia dopada każdego w większym lub mniejszym stopniu demencja. A po 90. roku demencja już góruje.
 • @leoparda 13:02:26
  ,,. Po 80. roku życia dopada każdego w większym lub mniejszym stopniu demencja. A po 90. roku demencja już góruje."

  Guzik prawda.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31